KŮŽE JAKO MATERIÁL
Kůže je téma, které se netýká pouze automobilů. Kůži jako materiál můžeme potkat v mnoha odvětvích, jako je automobilový průmysl, nábytek, móda a další.
Mnoho lidí si myslí, že kůže je bezúdržbová a jakmile máte něco koženého, tak je o všechno postaráno. Typický přístup: „setřete a je hotovo“. Pravda je ovšem jiná. Kůže je prémiový materiál, ale není bezúdržbový. Vyžaduje pravidelnou péči a ochranu.
TYPY KOŽENÝCH MATERIÁLŮ

- Anilinová kůže
- Semi-anilinová kůže
- Pigmentovaná kůže
- Štípená kůže
- Nubuk
- Velur (Semiš)
- Full-grain (plnozrnná) kůže
- Top-grain kůže
- Bondovaná (recidovaná) kůže
- Patentovaná kůže
- Třísločiněná kůže
- Syntetická kůže
Přestože existuje několik druhů kůže, zde se nebudeme zabývat konkrétními typy,
ale spíše celkovými vlastnostmi a možnostmi údržby, které mohou zabránit znehodnocení kůže.

VLIVY NA VLASTNOSTÍ KOŽENÝCH MATRIÁLŮ
Kůže má i své citlivé vlastnosti, které jsou výhodou a nevýhodou zároveň, zejména prodyšnost a savost. Tyto vlastnosti znamenají, že kůže je náchylná k nasávání vlhkosti, nečistot a prachu, což může vést k poškození, přeschnutí a praskání.
Jelikož kožený materiál není schopen regenerace jako živá lidská kůže, tak regeneraci nahrazujeme čištěním a impregnací.
Citlivost na nevhodné čištění. Pokud budeme používat přípravky, které jsou nevhodné nebo příliš agresivní pro tento materiál, kůže může instantně vnitřně zestárnout o několik let nebo svůj proces stárnutí urychlit.
LIDSKÝ POT A JEHO VLIV NA KŮŽI
Lidský pot je téma samo o sobě a je jedním z hlavních faktorů, které mohou kůži poškodit. Pot je pro lidskou kůži přirozenou ochranou např. proti bakteriím, ale na kožený materiál nemá pozitivní vliv. Při dlouhodobém vystavení potu a zanedbání jeho vyčištění může dojít k „vyžrání“ povrchu kůže, což se nejčastěji projevuje na plochách, jako je volant, opěradlo, sedačka řidiče nebo opěrné místo loktu na dveřích.
ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ KŮŽE

Kůže je materiál, který potřebuje pravidelnou péči. Na rozdíl od textilních sedaček v automobilu, které stačí jednou za rok nebo dle potřeby extrakčně vyčistit a naimpregnovat, kůže potřebuje čištění a impregnaci přibližně jednou za tři měsíce. U impregnace dokonce jednou za 14 dnů, pokud chceme zachovat její vlastnosti a prodloužit životnost.
Co se týká volantu, tak frekvence čištění je mnohonásobně častější.
Hloubkové čištění kůže je citlivá záležitost. Nejde jen o povrchové čištění, a proto bychom měli používat produkty určené speciálně pro kůži, aby nedošlo k jejímu poškození. V krajní nouzi můžeme použít melaminovou houbičku a pro rozevření pórů lehce teplou vodu s minimálním množstvím jemného pH neutrálního mýdla, ale toto řešení se nedoporučuje.
ČASTÉ NEPOCHOPENÍ
Spousta lidi si myslí, že čistá kůže je lesklá. Pravdou však je, že zdravá a čistá kůže by měla být matná. Lesklá kůže může znamenat, že je nasáklá nečistotami, tukem, potem a vlhkostí, což zaručí v budoucnu nenávratné poškození.
Hedvábný lesk můžeme potkat u interiéru veteránů, ten ale není způsoben nečistotami. Pokud je lesk na některých místech intenzivní nebo mapovaný, jde o signál, že s kůží není něco v pořádku.
IMPREGNACE KŮŽE
Impregnace kůže má mnoho pozitivních účinků. Mezi hlavní výhody patří:
- Ochrana proti vlhkosti a skvrnám
- Zachování pružnosti a jemnosti
- Ochrana před UV zářením
- Zvýšení odolnosti vůči poškození
Pravidelná impregnace vč. čištění prodlužuje životnost kůže a pomáhá jí déle udržet svůj původní vzhled.
POŠKOZENÍ KŮŽE PŘI ČIŠTĚNÍ? ANO
Během čištění kůže se často odhalí místa, která byla skrytá pod vrstvou nečistot. Čistota odhalí opotřebování materiálu, vyšisování barvy a další poškození. Někdy se stane, že při zanedbané údržbě se po vyčištění povrch kůže může jevit jako výrazně poškozený, což bylo předtím skryto pod vrstvou špíny.
ZTRÁTA BARVY
Kůže, která není pravidelně čištěná a impregnovaná, může při čištění ztrácet barvu. To se projeví tak, že se na hadříku nebo melaminové houbičce objeví barva z koženého povrchu. Je to způsobeno opotřebováním vrchního ochranného laku, který chrání barvu kůže.
Lepkavá kůže: Příčiny a řešení
Jestliže jste se setkali s tím, že vám kůže lepí a zanechává barvu, například po čištění, tak jste blízko problému a mohou to být dva důvody:
První: Nevhodný agresivní prostředek
Použití agresivního prostředku mohlo poleptat vrchní ochranný lak, což způsobuje zvýšenou citlivost kůže na mechanické a chemické poškození. V takovém případě doporučujeme použít velmi šetrný čistič na kůži a následně ji impregnovat. Po nějaké době by se vrchní ochranný lak měl vrátit do normální tuhosti. Do té doby doporučujeme materiál nezatěžovat a vyhnout se jeho používání, aby nedošlo k dalšímu poškození, a nejlépe kontaktovat odborníka.
Druhý: Znečištění nebo neúčinný čistič
Pokud kůže lepí a nejste si jistí, kdy jste ji naposledy čistili, je pravděpodobně na čase to udělat, aby se předešlo poškození v místech znečištění. Pokud jste se pokusili materiál vyčistit, ale kůže stále lepí, je pravděpodobně použit neúčinný nebo nekvalitní čisticí prostředek. Doporučujeme použít kvalitní čisticí prostředek, který by měl zvládnout odmastit a vyčistit znečištěná místa. Po čištění nikdy nezapomínejte kůži impregnovat.
OPRAVY KOŽENÉHO MATERIÁLU
Kůže, která je mechanicky poškozená, poškrábaná nebo deformovaná, často potřebuje zásah odborníka. V některých případech si bez čalouníka neporadíte. Pokud zjistíte, že se uvolňuje barva nebo dochází k praskání materiálu, je třeba kožený materiál hloubkově vyčistit, odlakovat, odmastit, podlepit, zatmelit, zabarvit a zalakovat vrchním ochranným lakem následně po 14. dnech provést impregnaci.
Nano-keramický povlak na kůži:
Proč jsme proti?
V dnešní době se často setkáváme s aplikací nano-keramického povlaku nejen na exteriér, ale i na interiérové kožené materiály. I když se jedná o technologii, která slibuje snadnější čištění, má to své nevýhody. I přesto-že to není úplně nano-keramika, tak tento povlak může proniknout do hloubky struktury kůže, což při budoucích opravách způsobuje problém, protože není možné povlak jednoduše zbrousit jako u laku na exteriéru a následně ztrácí přilnavost při barvení nebo jiných opravách.

MALWAX a péče o kůži
Pokud chcete svěřit péči o kožené materiály profesionálům, jsme vám k dispozici. Naše služby zahrnují:
- Hloubkové čištění kožených materiálů
- Impregnaci
- Barvení
- Opravu
- Záruku
O kůži se vám zkrátka postaráme od A do Z.
Používáme systémy Fenice, což jsou originální zpracování a barvy prémiových značek. Jsme držiteli certifikátu této italské značky, která dodává kožené materiály a zpracování barev pro značky jako BMW, Porsche, Mercedes, Louis Vuitton a další. Fenice jsou zárukou kvality a jsme připraveni tuto kvalitu nabídnout i vám.
Závěr Ve zkratce:
- Zdravý a čistý kožený materiál není lesklý.
- Čištění a impregnace by měly probíhat jednou za tři měsíce dle zátěže.
- Při čištění a výživě využívejte pouze produkty k tomu určené.
- Poškození kůže po dlouhodobém opomíjení údržby je normální jev.
- Zvládnete to i sami, ale v nejlepším případě to nechte na odbornících.
Děkujeme za vaše čtení a pokud chcete další článek, tak nám zanechte vzkaz o čem zde:
Líbil se vám tento text?